WnętrzaMeble industrialne

Meble industrialne w Twoim domu

Najkrócej mówiąc meble industrialne to meble wykonane przy użyciu drewna i metalu, przy czym meble te muszą być przy tym zarówno nowoczesne, jak i estetyczne.

Estetyka to oczywiście w dużej mierze kwestia gustu, natomiast podkreślić wypada, że forma mebli industrialnych najczęściej jest minimalistyczna, prosta.

Nie tylko fabryka

Przyjęło się uważać, że meble takie kupują przede wszystkim właściciele lub najemcy loftów, czyli mieszkań (często, choć nie zawsze bardzo obszernych) urządzonych w dawnych budynkach przemysłowych lub w budynkach wybudowanych od podstaw w taki sposób, żeby swoją formą do stylu industrialnego nawiązywały. W naszym kraju moda na takie mieszkania rozpoczęła się jeszcze w latach 90. poprzedniego stulecia i nadal trwa.

meble industrialne
Stolik kawowy industrialny z blatem dębowym

W istocie, meble industrialne do surowego stylu przemysłowego bardzo pasują. Chociażby dlatego, że szary metal całkiem nieźle koresponduje z szarymi, pomalowanymi farbą betonową ścianami loftu. A także ze ścianami pokrytymi płytkami w kolorze rdzewiejącego metalu – to dziś modowy hit.

Jeśli jednak mieszkasz w domku jednorodzinnym lub w mieszkaniu w tradycyjnym bloku, także i te wnętrza możesz ładnie urządzić, ustawiając w nich minimalistyczne meble wykonane z drewna i metalu.

Kawa bardziej smakuje

Jakie konkretnie meble w stylu industrialnym możecie zamówić? Odpowiedzieć jest krótka: każde. Z drewna i metalu wykonuje się krzesła, stoły, ławy, biurka, półki – tę listę można oczywiście ciągnąć. W przypadku stołu blat zazwyczaj jest z drewna, a nogi z metalu.

stolik kawowy industrialny
Stolik kawowy z postarzanym blatem sosnowym

Ostatnio modne są nogi typu hairpin legs, czyli kształtem przypominające spinkę do włosów. Uwierzcie, że są ludzie, którym poranna kawa bardziej smakuje, jeśli kubek stoi na industrialnym stoliku kawowym z nóżkami hairpin legs.

Najważniejsze, by meble, choć proste, miały duszę. Gdzie takie znaleźć? Jeżeli macie odpowiednio dużo czasu i cierpliwości, możecie ich szukać na pchlich targach. Łatwiej jednak zlecić wykonanie takiego stolika czy krzesła na zamówienie.

Pamiętajcie przy tym, że industrialne meble wymagają odpowiednich dodatków, najlepiej metalowych. A zatem w lofcie lub w mieszkaniu podobnie urządzonym przestrzeń powinna być oświetlana metalowymi lampami lub reflektorkami, zaś od nadmiaru światła słonecznego lub spojrzeń ciekawskich odgradzajcie się nie pełnymi falban firanami, lecz prostymi, metalowymi żaluzjami. Oczywiście żaluzjami o odpowiedniej powierzchni, bo okna w loftach zazwyczaj są duże.

Powiązane zdjęcia: